25 důvodů, proč v létě snížit pracovní úsilí

Jistě to také znáte, přiblíží se vaše oblíbená sezóna, vám se zblázní hormony, a ať děláte, co děláte, zkrátka vás ovládne a má vás zcela ve své moci. Snažíte se horem dolem vzdorovat a udržet své pracovní úsilí ve standardních hodnotách, ale jste bez šance. Je vám tak trochu hanba, ale opravdu jen trochu, protože vnitřně cítíte, že zkrátka musíte svou šanci naplno využít. A proč se vyplatí neříkat svým letním touhám ne? To si připomeneme právě v dnešním sluncem provoněném článku. 🙂

Já jsem člověk, který dá vždy v první řadě na svůj vnitřní hlas, a protože absolutně miluji naprosto všechno na létě, každoročně se ze mě stane závislák na každém paprsku, který se venku objeví. Srdce by mi bolem praskalo, kdybych nějaký z nich promarnila. Veškeré mé aktivity se tedy stahují převážně do přírody, ideálně k vodě – za to zkrátka trochu té zahálky vždy stojí.

Kdo mě zná, tak ví, že jsem dříč každým coulem, ale v létě dřu jen na nabírání hromady zážitků, krásných výletů, rodinných chvilek a především důkladném prohřívání kostí. Důvodů, proč milovat léto jsou hromady, pojďme si nyní ale shrnout ty, pro které léto zkrátka nelze nemilovat.

1. RANNÍ ROSA

Jen máloco je tak osvobozující jako ranní brouzdání mokrou trávou, ve které se zrcadlí první sluneční paprsky. Její vůně  a svěžest je zkrátka nepopsatelná. Klid a zvuky probouzející se přírody vám dělají doprovodnou kulisu při vašich toulkách. Nikdy jindy než právě v létě tuto úžasnou část dne nezažijete.

2. LETNÍ DRINKY

Kdy jindy dostanete chuť na pěkně barevný a pekelně slaďoučký drink kdykoliv během dne, než právě v létě? Světe div se, ani není celodenní popíjení vnímáno jako společenské faux pas či náznak alkoholismu, zkrátka to k létu patří, není-liž pravda?

3. OPALOVÁNÍ

Ať už jste milovník akčnější zábavy nebo kovaný pecivál, v létě se zkrátka z každého stává tak nějak „siestový typ“. Zahleďme se kousek na jih. Každý moudrý přece ví, že horko = odpočinek, tak proč ho nevyužít tím nejlepším možným způsobem? Nádherně prohřát celé tělo, načerpat vitamín D a vzít si na pomoc něco zajímavého ke čtení a motivaci. Vždyť je přece léto v našich končinách taaak bolestně krátké.

Nenajde se snad nikdo, komu by se nelíbila sluníčkem pozlacená pokožka a hrdě ji nevystavoval. V létě se to bronzovými odstíny jen hemží, až oči přecházejí.

4. VOŇAVÉ MAZÁNÍ

Krémy, másla, oleje, gely, sprejíčky… Ať už se řadíte do kteréhokoliv tábora, jedno je jasné – v létě strmě stoupá spotřeba veškerého mazacího materiálu. Kůže je doslova provoněná všemi možnými i nemožnými vůněmi, no není to paráda?

5. NEKONEČNÉ CACHTÁNÍ

I ti, kdo vodu jinak příliš nevyhledávají, ji v létě vezmou na milost a zkrátka podlehnout jejímu kouzlu. Milostný taneček sluníčka a vody je zkrátka neodolatelný, tak kdo by nechtěl zabořit tělo do průzračného moře, kdy kůže při kontaktu s vodou doslova zasyčí?

6. BROUZDÁNÍ PÍSKEM

Jemný plážový písek táhnoucí se mezi prsty, to je zkrátka slast! Chtěli byste ještě někdy chodit v botách, kdyby byl písek všude? No já tedy ne (a to boty skutečně miluji!)

7. PIKNIKY

Jídlo a příroda jdou zkrátka skvěle do páru. A věděli jste, že zelená podporuje chuť k jídlu? To nemůže být náhoda!

8. GRILOVÁNÍ

Jeden z největších letních skvostů a hříchů zároveň. Už cítíte tu vůni?

9. HORKÉ NOCI

Jeeej, ta paráda, když můžete zůstat v lehkých šatičkách až do noci a není vám chladno…

10. NEKONEČNÉ SVĚTLO

Tmu prakticky ani nezahlédnete, pokud se tedy nechystáte na….

11. LETNÍ PÁRTY

Ty nejvelkolepější večírky se odehrávají většinou v létě. Léto zkrátka patří zábavě, tanci, přátelství, a když se odpolední veselí protáhne, jsou z toho nezapomenutelné noční zážitky, protančené střevíce a břichabol od smíchu :).

12. VÝSTAVA PĚKNÝCH TĚL

Každý chce ze sebe ukázat jen to nejlepší, a tak se většina lidí snaží na sobě máknout právě při přípravě na léto. Proto je tato sezóna zkrátka nejkrásnější přehlídka lidských těl a vynikne tak krása každého z nás.

A nenechte se mýlit, velmi ráda pokukuji i po pěkně upravených ženách. Mizí beztvaré hmoty jakýchsi látek, a ač jsem milovnice módy, léto je zkrátka můj čas. Většinu oblečení mám letního rázu, snad v marné snaze přilákat další sezónu hned v říjnu.

13. AUTOMATICKÝ PROCES ÚPRAVY ZEVNĚJŠKU

Nic proti čtrnáctidenním zarostlým nohám a vlkodlačím drápům na nohách. Také si v zimě „nenajdu čas“ na takovou malichernost, jakou je jejich úprava, ale není krásné, jak se v létě dokážeme soustředit hlavně na pozlátko, dopřávání si, relax, krásu, pěstěnost a celkovou opečovávanost? Naprosto mě fascinuje, jak se mé okolí promění na fotky z časopisu.

14. NESEŽVÝKANÝ ÚČES

V létě si zkrátka vyrazíte prostovlasí téměř kdykoliv si vzpomenete a v případě, kdy máte pokrývku hlavy, nejste nuceni si ji nikde sundávat, a tím riskovat prezentaci svého účesu alá kraví líznutí.

V létě je zkrátka každý účes hezký, ať už máte slanou vodou zvlněné vlasy (což vás v zimě bude stát nemalý peníz za styling), pokud ráno nestíháte, velice trendy jsou tzv. „messy hair“, takže jste vlastně vždy IN. Mokrý účes byl viděn na přehlídkách mnoha návrhářů již před časem, takže ani zde nemůžete šlápnout vedle… No není léto prostě úžasné?

15. KRÁSNÉ SUKÝNKY

Jen málokdy v ulicích zahlédnete tolikero krásných sukének jako právě v létě, přitom je to ten nekrásnější způsob, jak kdykoliv, a nejen v létě, oslavit ženskost.

16. MINIMUM OBLEČENÍ

Což je pohodlné nejen pro vás, ale máte-li děti, nashromáždí se vám najednou mnoho času navíc už jen tím, že na sebe nervete neustále hromadu vrstev.

Je to pohodlné, vzdušné, nikde vás nic neškrtí, můžete se krásně pohybovat, a kromě toho je letní oblečení snad to nejkrásnější z celého roku. Proč?

17. PESTRÉ BARVIČKY

Kam se podíváte, tam to září barvami. Některé snad ani nedokážete pojmenovat, ale dohromady je to naprostá pastva pro oči. Od těch, co si na sebe oblékáme, přes ty, které máme ve skleničce s brčkem (což je mimochodem ten nejzábavnější způsob, jak pozřít nápoj, i když už vám není 10), až po ty, které vykouzlí sama příroda.

18. POSEKANÁ TRÁVA

Jedna z nejlepších vůní léta, pakliže nejste alergik, je bezpochyby vůně čerstvě posekané trávy, která se line vzduchem – NEJLEPŠÍ OSVĚŽOVAČ NA SVĚTĚ!

19. NEPŘETRŽITÁ VŮNĚ KVĚTIN A STROMŮ

Ještě o chlup libější vůně se vám zabydlí v nose, jakmile projdete okolo krásně nakvetlého záhonu. Kéž bychom si tato opojná oblaka mohli uchovat celoročně…

20. ČERSTVÉ JÍDLO PŘÍMO ZE ZAHRÁDKY

Hned, jakmile se projdete voňavou zahradou, na každém kroku vás k uzobnutí láká nějaká ta dobrota plná vitamínů. Pokud jste až dosud odolávali kouzlu léta, nyní už musí být závislák i z vás!

21. KEMPOVÁNÍ

Spát venku, na čerstvém vzduchu, propojen s přírodou, poslouchat její šum a ruchy. Ach to se ráno hned lépe vstává.

22. LETNÍ LÁSKY

Jak rádi vzpomínáte na své první letní lásky? Drama, vášeň, intenzivní cit, ale také velká vzdálenost vzájemných domovů a rychlý konec s prvním spadlým podzimním listem? To vše k tomu zkrátka patří a jsou to jedny z těch nejkrásnějších mladických vzpomínek. Však, kdo by nemiloval film Hříšný tanec?

23. NEJLEPŠÍ PODMÍNKY PRO VÝLETY

Sluníčko, lehký větřík, stažená okénka (v lepším případě střecha), dlouhé denní světlo, teplé noci – zde se zkrátka všechny důvody, proč milovat léto, střetávají a dávají vám pocítit, k čemu všemu je léto dobré. Nádherné zážitky ze skvělých výletů a dovolených, které by za nepříznivého počasí měly naprosto jiný náboj.

24. LETNÍ KINO

Kdo by nemiloval skvělý film pod širým nebem schoulený na měkoučké dece? Spojení kina s venkovní atmosférou byl zkrátka triumf.

25. TY NEJVTIPNĚJŠÍ VZPOMÍNKY VE VAŠEM ŽIVOTĚ

Většina vzpomínek, které máme hluboce zakořeněné, které pomohly spoluutvářet náš život, a kterými nejraději bavíme své známé, se stalo právě v létě, NÁHODA?

Závěrem …

Vyjmenovali jsme si ty nejlepší důvody, proč léto zkrátka musí milovat každý. Léto v sobě zkrátka už nese povahu jakési pohodičky a relaxu, a tak trochu nás svádí k zahálce. Ale máme se proto cítit provinile?

JEDNOZNAČNĚ NE!

Pokud ve vašem životě vládne harmonie a řád, máte pevně stanovené priority, a víte, kam přesně se ubíráte, a jak toho hodláte docílit, je to přesně naopak. Nemusíte se stydět za trochu toho letního rozmazlování, pokud je vám to příjemné. Buďte k sobě laskaví a vyhovte své dušičce… Dejte jí aspoň občas, oč vás žádá. Je důležité žít život v rovnováze a neustupovat pořád jen povinnostem.

Život má být o radosti, naplnění, smíchu, hojnosti a svobodě. Pokud by vám tyto hodnoty ve vašem seznamu chyběly, nebudete nikdy úplně šťastní.

Ať milujete svou práci sebevíce (a já za ní děkuji každý každičký den – je to moje skutečná životní láska), přesto svůj život a to, co vám přináší milujte daleko více!

Já osobně jsem celý rok ochotná upozadit spoustu věcí, jen aby má práce vzkvétala a přinášela lidem hodnotu, ale léto patří jen mně a mé rodině. Je to má odměna za tu tvrdou celoroční píli a cítím, že je to tak v pořádku. Nabírám síly, nabírám inspiraci, shromažďuji a rozpracovávám nápady, abych mohla na podzim zase zasednout v plné síle a v silném návalu energie vytvořit nějaký zbrusu nový motivační produkt.

Je strašně důležité vědět, jak fungujete vy sami. Nedávám vám univerzální návod na to, jak vše funguje. Dávám vám příklad toho, co mně dělá dobře, co je má inspirace, co jsou mé životní hodnoty, a co mně dělá radost. Vám bych poradila jediné:

„NAJDĚTE SI SVÉ OSOBNÍ JEDINEČNÉ ŽIVOTNÍ RADOSTI, KTERÝM BUDETE ŘÍKAT PRAVIDELNĚ ANO.“

Něco, k čemu se uchýlíte v chmurný den, něco, na co když zavzpomínáte, hned máte lepší náladu, něco, co vás bude naplňovat čistou zářivou energií, něco, kvůli čemu stojí za to, na chvíli ustoupit od povinností, protože vám to dá tooolik nové energie, že jí najednou budete mít na rozdávání. 

Tak jak se vám líbila má óda na léto?

A co na létě milujete vy?

Dovolíte si také trochu „laskavě hřešit“?

Co myslíte, stojí ta trochu letního rozmazlování za nahromaděné pracovní resty?

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>