5 vánočních zvyklostí, které se vyplatí začlenit i do běžného roku

Vánoční čas je naprosto kouzelný a jedinečný. Vše okolo září a vaše mysl najednou zabloudí do dětských vzpomínek, bezstarostnosti a melancholie. A není snad škoda s posledním rozbaleným dárečkem shodit celou tuto atmosféru? Co kdyby existoval způsob, jak si aspoň kousíček toho, co na Vánocích milujete, uchovat i pro běžný každodenní shon? Dnes vám nabídnu několik možností, které v tom pomohly i mně.

O Vánocích všichni přemýšlíme zkrátka „tak trochu jinak“. Připadá nám přirozené si více dopřávat a čas věnovat hlavně své rodině. Ale co si takhle letos o Vánocích vypěstovat rituál sebelásky, který si s sebou odneseme i do zbytku roku? Nebylo by to úžasné? Pojďme vyzkoušet pár osvědčených tipů společně.

1.     Zamiluj si své ráno

Vánoce jsou časem, kdy většinou máte pár dní na to se dobře vyspat a doopravdy si své ráno užít. Dobře posnídat, nespěchat, vypít si teplou kávu, možná se i trochu rozmazlovat. Jak si ale tento pocit uchovat i v běžném ranním shonu? Pokud vyloženě nejste ranní ptáče, nečekejte hned zázraky… Pravděpodobně to bude chtít trochu cviku.

Já jsem dříve zažívala rána, kdy jsem si říkala, že bych udělala cokoliv, jen abych nemusela vylézt z postele. Ne snad proto, že bych se chtěla vyvalovat celé dopoledne, ale jednoduše proto, že jsem neměla nic, co by mě ráno těšilo. Čekala mě jen hromada povinností a velmi pomalu nabíhající elán. ALE! Pak jsem si vzpomněla, že existují i rána, která doslova hltám. Taková, kdy mě čeká něco skvělého!

Jen si vzpomeňte sami na sebe, jak se cítíte, když máte ráno odjíždět na krásný výlet. Už večer uléháte s tím, že se jednou vyspíte a konečně tu bude váš den. Nespíte tvrdě a ráno vyskočíte z postele dychtiví očekáváním.

Podobný pocit si zkusíte vědomě vytvořit a začlenit do běžného ranního provozu...

Sepište si vše, co byste ráno mohli dělat, abyste si ho skutečně zamilovali. Něco, co pro vás není povinnost, ale radost, něco, co vám utužuje zdraví, něco, na co si milerádi najdete čas. Já jsem si svých ranních rituálů už vytvořila celou řádku. Jen z kraje – ranní ledový kyblíček, masáž obličeje, seznam vděčnosti, afirmace, káva, příležitostně samoterapie. Žhavou novinkou je výklad denního poselství z karet, který mi naprosto báječně nastartuje den na pozitivní vibrace! Hned jak rozlepím oči, už se těším, jaký vzkaz pro mě vesmír přichystal.

2.     Neodpírání radostí a požitků

O Vánocích žijeme požitky, radostmi, sem tam i hřešíme a nemyslíme tolik na následky. Žít takto po celý rok by bylo nemyslitelné, ale co takhle malý kompromis?

Zkuste nad touto myšlenkou přemýšlet tak, že odměny jsou nedílnou součástí odvedené práce. Čím častěji se budete odměňovat, tím více se budete těšit do další práce. Nádech je stejně důležitý jako výdech a stejně tak tomu je to s odvedenou prací a odměnou za ni. Upevníte tak v sobě ten silný pocit sebelásky a skutečné hodnoty. Je v pořádku, když chcete mít nad svým životem kontrolu a vyznáváte řád, ale občasné zhřešení a vybočení z rutiny, pakliže vás tímto směrem srdce táhne, je milým pohlazením pro vaši duši.

Co si například určit jeden den v týdnu, kdy si dovolíte něco, co máte zbytek týdne zapovězeno?

3.     Blízké vztahy

V běžném roce se vám možná občas stane, že dny splynou, vy běháte od jedné povinnosti k druhé a ani si už nepamatujete, kdy jste naposledy viděli své blízké. Bylo by ale hezké zkusit si ten vánoční pocit sounáležitosti se svou rodinou a blízkými udržet i během roku, že?

Zprvu se vám možná nebude chtít „ukrajovat ze svého času“, přeci jen blízkých máte kolem sebe hodně a nezbyde tolik času na jiné věci., ale položte nyní, prosím, sami sobě tyto otázky:

„Kdo je v mém životě skutečně důležitý?“

„Kde jsou mé životní priority?“

Možná nebudete chtít trávit čas se všemi, to je zcela přirozené, ale zamyslete se skutečně nad tím, jak investujete svůj čas. Kolik času i myšlenek věnujte skutečně tomu, na čem vám záleží nejvíce a kolik myšlenek ovládají vaše povinnosti a rutina?

Stanovte si své cíle a procentuálně vyjádřete, kolik času byste chtěli něčím trávit a kolik ho tak reálně trávíte. Možná vám právě tato rozvaha pomůže pozměnit vaše zvyklosti.
Pro začátek bude stačit, když si dáte za cíl alespoň jednou týdně zavolat každému, koho milujete. Už to přiláká do vašeho života skvělé pocity.

4.     Dárečky

Jak se cítíte, když někomu dáte dárek? Také se nemůžete dočkat jeho výrazu, až vámi pečlivě vybranou věc prvně spatří?

Musím se přiznat, že si nepotrpím na drahé dárky, zato si ale dávám velmi záležet, aby vypovídaly o tom, jak moc mi na člověku záleží a také, jak dobře ho znám. Projevuji mu tím svou lásku skrze předmět, který mu ji bude pravidelně připomínat.

A co takhle zvýšit frekvenci obdarovávání?

Jak dobře byste se asi cítili, kdybyste blízkému člověku nosili nečekaně malé osobní pozornosti i během roku?
Zapomeňte na přehnané sumy. Dárek se kupuje srdcem a časem :). Dřív než vyrazíte na nákup, popřemýšlejte, čím byste blízkého člověka potěšili. Může to být třeba i takový kurz seberozvojového psaní.

Malý tip! Já osobně jsem hlava děravá a roztěkaná, proto si každý skvělý nápad na dárek ihned zapíšu, a když na nějaký krásný narazím, ihned ho koupím.
A ano, hádáte správně, ke skvělé příležitosti mi nevydrží, protože s ním chci danou osobu potěšit ihned. A pocit, který potom mám? K nezaplacení. 🙂

Není čas obdarovávat častěji?

5.     Vděčnost

O Vánocích býváme ještě o chloupek vděčnější než během roku. Přeci jen vidíme, co všechno v životě máme. Skvělou rodinu, hojnost, dobré jídlo… Máme najednou čas i skvělou příležitost nad těmito věcmi více popřemýšlet.

Jak často se vám ale stane, že zapomenete na skutečnou procítěnou vděčnost i během roku?

Vytvořte si malý děkovací rituál, kdy si najdete během každého dne chviličku na rozjímání nad vším, za co jste vděční. Je skutečně vhodné spojit tyto dvě činnosti v jedno, neboť se z toho stane pravidelný neměnný obyčej, který dokáže významně zlepšovat váš život s každým dalším dnem.

Já jsem si zvykla nad svým seznamem přemítat při sprchování. Jsem sama, mám pár minut jen pro sebe, a proto ji využívám pro svůj malý seberozvoj. Nejprve nechám s tekoucí vodou odejít vše negativní a nepotřebné, co se uvnitř právě nachází, a poté si představím teplý příval vděčnosti za vše to krásné, co v životě mám.
TIP! Závěr každé sprchy trávím „minutou ledové“, je to ten nejsnadnější způsob, jak posílit své tělo i mysl doslova za pár korun. Navíc ten pocit, jakmile otužování dokončíte – zkrátka ohromující!

Malé překvapení na závěr…

A protože se správné Vánoce neobejdou bez nějaké té pozornosti pro vaše blízké, přichystala jsem i já pro vás malý dárek. Ale má to jeden háček! Budu za to chtít na oplátku zaslat (na email denisa@denisabikarova.cz) seznam vašich akčních kroků/rituálů, které na základě tohoto článku začleníte do svého života (můžete přiložit i fotku). Chci vás tím povzbudit ke skutečné akci, neboť samotným čtením článků do svého života hmatatelné změny nepřivedete.

Tak vzhůru do toho!

Přeji šťastné, veselé a psavé Vánoce. ⭐️🎄

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>