Dítě je někdy tím nejlepším zdrojem inspirace, jak žít

Maminky, už jste někdy slyšely šílené historky ostatních maminek, jak těžké je zbavit dítě závislosti na dudlíku? Doslova horory o zkřivených zubech a vymýšlení pohádek, jak dítě ošidit a nebrat tak vinu za ztrátu milovaného dudlíčku na sebe.

Dlooooouho předlouho jsem se bránila, aby moje dítě patřilo do klubu dudlačů, ale po několikaměsíčním utrpení a dětské nespokojenosti jsem se rozhodla chytit se jakéhokoliv stébla, které se nám naskytne a vysvobodit tak celou svou rodinu z toho nekonečného utrpení.

Manžel mě sice musel trochu přesvědčovat, že dudlíček není droga, a i přes mé neutuchající obavy jsme se rozhodli ho vyzkoušet. Pak se děj vůle Boží a odnaučovaní hold nějak vymyslíme v závislosti na situaci.

Stále ve mně ale žila jiskřička pochyb, že dítě dudlík nepotřebuje. „Šidítko“ je přeci od slova šidit, a to já svému miláčkovi dělat nechci. Používali jsme ho tedy naprosto minimálně, zejména na uklidnění a při spaní, kterého prakticky bez dudlíčku nebyl schopen.

ZÁVISLOST SE POMALINKU DOSTÁVALA POD KŮŽI!

Rok si vesele dudlal a v mezičasech jsem musela dudlíček schovávat, jinak by si ho okamžitě vrazil zpět do pusinky.

Ale zhruba ve 13. měsících věku mě čekal naprostý šok!

Nevím, zda to souviselo s právě rostoucími zoubky nebo zkrátka s tím, že sám uzrál čas, ale moje dítě se najednou při vložení dudlíku do pusinky začalo vztekat, jako bych mu snad nutila kapustu.

Doslova ho vztekle vyplivl, jako by říkal, co mi to zas strkáš do pusy? Přestaň mě laskavě už rušit a nech mě v klidu spát!

Říkala jsem si, že je to jen nějaký výkyv a příště to zkusila znovu… Ostatně vždy se tak krásně ududlal ke spánku, když jsem mu dala dudlíček, ale teď?

Skoro jako by ho dudlík vyrušoval od odpočinku a i tato činnost pro něj byla natolik namáhavá, že mu nestála za to, aby se s ní před spaním obtěžoval.

ZŮSTALA JSEM JAKO OPAŘENÁ

Uvědomila jsem si, že i to malé robátko dokáže vyhodnotit situaci, kdy mu něco zkrátka do života už nepřináší žádnou hodnotu a zkrátka ji ze svého života rázně škrtne!

Přesně tohoto cíle se snaží většina dospěláků úspěšně či neúspěšně dosáhnout. Zkouší všemožné způsoby, jak se k takovému rozhodnutí také dopracovat, většinou ale z nejrůznějších důvodů bez úspěchu.

Častou překážkou bývá nepřekonatelný strach. Stach z neznáma, ze samoty, z konfliktu, z odmítnutí, dosaďte si dle libosti… Často si říkáte:

Co se asi stane, když něco změním?

Nebude to ještě horší?

Je mi vážně tak hrozně tam, kde jsem, aby se to mohlo už jen zlepšovat?

Lidé často ustrnou ve svých zvyklostech a změnu neberou ani jako jednu z možností, protože zvyk je zkrátka železná košile. Než by se zdržovali přemýšlením nad tím, co chtějí, a jak toho dosáhnout, dělají věci ze setrvačnosti, jen proto, že je to tak zkrátka nejjednodušší.

DĚTI ALE FUNGUJÍ NAPROSTO JINAK…

Nepřemýšlí nad následky, nepřemýšlí pragmaticky, nepřemýšlí nad důsledky svých rozhodnutí v rámci rodiny. Jednají pocitově, impulzivně a výhradně v souladu s vlastními potřebami.

Vezměte si od té mladé dušičky ponaučení

Když i to malé 14timěsíční děťátko dokáže ze života vyloučit něco, bez čeho si ještě pár týdnů předtím neumělo život představit, co brání vám udělat totéž?

Jediné, v čem se lišíme, jsou zábrany. Naše děti je ještě nemají. Vždy usilují o čirou spokojenost a blahobyt, nenechávají se svazovat důsledky. Dokáží ze života vymačkat jen to nejlepší a náležitě si všeho užít!

TAKŽE, KDO JE TU PRO KOHO UČITEL?

Tak, jako já učím své dítě o tom, jak to ve velkém světě chodí, tak také moje dítě učí mě, že nic nemá hranice, a vždy mám zkusit vše, co se mi zrovna dělat chce. Dodává mi přehršle odvahy a motivuje mě, abych si život přetvářela k obrazu svému. Že nemám být ze všeho tak vystrašená, a že si mám života hlavně užívat a chopit se všeho, co mi nabízí.

Co myslíte, naučí se dítě víc od vás, nebo vy od něho? Už se těším do budoucna na další podobné lekce.

MÉ DÍTĚ JE MI TOU NEJLEPŠÍ INSPIRACÍ… TÍM NEJLEPŠÍM UČITELEM <3

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>