Dítě je někdy tím nejlepším zdrojem inspirace, jak žít

Maminky, už jste někdy slyšely šílené historky ostatních maminek, jak těžké je zbavit dítě závislosti na dudlíku? Doslova horory o zkřivených zubech a vymýšlení pohádek, jak dítě ošidit a nevzít tak vinu za ztrátu milovaného dudlíčku na sebe.

Dlooooouho předlouho jsem se bránila, aby moje dítě patřilo do klubu dudlačů, ale po několikaměsíčním utrpení a dětské nespokojenosti jsem se rozhodla chytit se jakéhokoliv stébla, které se nám naskytne a vysvobodit nás všechny z toho nekonečného utrpení.

Manžel mě sice musel trochu přesvědčovat, že dudlíček není droga, a i přes mé neutuchající obavy jsme se rozhodli ho vyzkoušet. Pak se děj vůle Boží a odnaučovaní hold nějak vymyslíme v závislosti na situaci.

Stále ve mně žila jiskřička pochyb, že dítě dudlík nepotřebuje, že „šidítko“ je od slova šidit a to já přece svému miláčkovi dělat nechci. Používali jsme ho tedy naprosto minimálně, zejména na uklidnění a při spaní, kterého prakticky bez dudlíčku nebyl schopen.

ZÁVISLOST SE POMALINKU DOSTÁVALA POD KŮŽI!

Rok si vesele dudlal a v mezičasech jsem musela dudlíček schovávat, jinak by si ho okamžitě vrazil zpět do pusinky.

Ale zhruba ve 13. měsících věku mě čekal naprostý šok!

Nevím, zda to souviselo s právě rostoucími zoubky nebo zkrátka s tím, že sám uzrál čas, ale moje dítě se najednou při vložení dudlíku do pusinky začalo vztekat, jako bych mu snad nutila kapustu.

Doslova ho vztekle vyplivl, jako by říkal, co mi to zas strkáš do pusy? Přestaň mě už rušit a nech mě v klidu spát!

Říkala jsem si, že je to jen nějaký výkyv a příště to zkusila znovu… Ostatně vždy se tak krásně ududlal ke spánku, když jsem mu dala dudlíček, ale teď?

Skoro jako by ho dudlík vyrušoval od odpočinku a i tato činnost pro něj byla příliš namáhavá, než aby se s ní před spaním obtěžoval.

ZŮSTALA JSEM JAKO OPAŘENÁ

Uvědomila jsem si, že i to malé robátko dokáže vyhodnotit situaci, kdy mu něco zkrátka do života už nepřináší žádnou hodnotu a zkrátka ji ze svého života rázně škrtne!

Přesně tohoto cíle se snaží většina dospěláků neúspěšně dosáhnout. Zkouší všemožné způsoby, jak se k tomuto rozhodnutí, ba co víc – k poznání, propracovat. Většinou ale zůstanou trčet na mrtvém bodě, což se většinou děje ze strachu z neznáma.

Co se asi stane, když něco změním?

Nebude to ještě horší?

Je mi vážně tak hrozně tam, kde jsem, aby se to mohlo už jen zlepšovat?

Nebo zkrátka ustrnou ve svých zvyklostech a na změnu ani nepomyslí, protože jsou takhle zvyklí jednat, a přes to vlak nejede. Než, aby se zdržovali přemýšlením, co chtějí, a jak to udělat lépe, dělají věci ze setrvačnosti jen proto, že je to tak zkrátka nejjednodušší.

DĚTI ALE FUNGUJÍ NAPROSTO JINAK…

Nepřemýšlí nad následky, nepřemýšlí pragmaticky, nepřemýšlí nad dosahem svých rozhodnutí v rámci rodiny. Jednají pocitově, impulzivně a výhradně v souladu s vlastními potřebami.

Vezměte si od té mladé dušičky ponaučení

Když i to malé 14timěsíční děťátko dokáže ze života vyloučit něco, bez čeho si ještě pár týdnů předtím neumělo život představit, co brání vám udělat totéž?

Jediné, v čem se lišíme, jsou zábrany. Naše děti je ještě nemají, vždy usilují o čirou spokojenost a blahobyt, nenechávají se svazovat důsledky. Dokáží ze života vymačkat jen to nejlepší a náležitě si všeho užít!

TAKŽE, KDO JE TU PRO KOHO UČITEL?

Tak, jako já učím své dítě o tom, jak to ve velkém světě chodí, tak také moje dítě učí mě, že nic nemá hranice, a vždy mám zkusit vše, co se mi zrovna dělat chce. Dodává mi přehršle odvahy a motivuje mě, abych si život přetvářela k obrazu svému. Že nemám být ze všeho tak vystrašená, a že si mám život hlavně užívat.

Co myslíte, naučí se dítě víc od vás nebo vy od něho? Už se těším do budoucna na další podobné lekce.

MÉ DÍTĚ JE MI TOU NEJLEPŠÍ INSPIRACÍ… TÍM NEJLEPŠÍM UČITELEM <3

Expertka na seberozvojové psaní, která díky svým technikám vede lidi, jak si mohou pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a tvořivosti. Pomáhá s realizací vysněných cílů, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Můj příběh si přečtěte zde >>