Jak písemný projev ovlivnil ten mluvený

Určitě jste si už často říkali, že někomu bylo zkrátka shůry dáno a z vás zkrátka řečník nikdy nebude. Většinou se stydíte promluvit před větším publikem a při představě mluvení zpatra, bez předchozí přípravy, se vám sevře žaludek, sotva vás taková myšlenka přepadne.

MÁM PRO VÁS JEDNU DOBROU ZPRÁVU!

Sice existuje pár jedinců s vrozenými famózními rétorickými schopnostmi, nicméně my ostatní smrtelníci se tomuto vznešenému umění musíme naučit zkrátka sami, za pomocí poctivého a pravidelného tréninku.

ALE KDE ZAČÍT?

Možná zjistíte, že je spoustu situací, kdy má psaný projev před mluveným zkrátka navrch. A to zejména v případě, kdy si nejste v mluveném projevu až tak úplně jistí v kramflecích.

Není jediný důvod, proč se této skutečnosti bránit. Začněte tím, že upřednostníte písemný projev, kdykoliv jen máte možnost výběru.

ZDE JSOU NĚKTERÉ PŘÍPADY, KDY VÁM PSANÝ PROJEV DOSLOVA ZACHRÁNÍ KŮŽI…

Lidé vás „poslouchají“

Při čtení psaného projevu „posluchač“ zkrátka mlčí. Možná s vámi souhlasí, možná ne, ale nebude přerušovat váš tok myšlenek, nebude vám skákat do řeči a diskutovat. Nechá vás dokončit myšlenku, a teprve pak na ni zareaguje. A když nechce, nedočte až do konce a zkrátka nereaguje. Oboustranně efektivní komunikace, co říkáte?

Výhoda je ale zcela prostá. Nemůže se stát, že budete špatně pochopeni nebo nedostanete možnost dohovořit a tím myšlenku kompletně shrnout. Jedná se o celistvé vyjádření a konverzace se tak ubírá svižným tempem do zdárného cíle. Netočíte se v neustálém kruhu opakování, dodatečného vysvětlování a nepochopení. Řeknete všechno přesně tak, jak jste chtěli v čase, jakém jste chtěli.

Daleko více přemýšlíte nad sdělením

…a tak se vám nemůže stát, že budou ústa rychlejší, než hlava a vy ze sebe vyblekotáte něco, co byste raději neřekli. Ať chcete nebo ne, psaný projev si v hlavě promýšlíte, a tím, že trvá delší dobu, jste nuceni nad ním více přemýšlet.

Ve své podstatě se ani nemůže jednat o spontánní aktivitu, téměř ve všech případech jde o předem připravený text. Málokdy píšete tak, aby bylo rovnou vidět, co. Dokonce i v chatu, SMS, emailu či příspěvku na sociálních sítích si několikrát rozmyslíte, zda jste to skutečně chtěli takto napsat a vše je pro čtenáře srozumitelné.

Projev je kultivovaný

Vaše vyjadřovací schopnosti jsou v psané podobně velice odlišné od toho, jak běžně hovoříte. No ano, je to prosté. Tím, že nad textem přemýšlíte a rovnou ho vidíte před sebou, máte také tendenci ho opravovat a vylepšovat, a tím také prezentovat své myšlenky v té nejkultivovanější podobě.

Neděláte pauzy, nepropašují se vám do projevu tzv. „parazitická“ slova, nemáte tendenci se opakovat. Zkrátka tvoříte tu nejelegantnější verzi svého projevu, jakého jste schopni.

Také nepřeskakujete z místa na místo, ale dokončíte myšlenku tak, jak jste původně zamýšleli. Pak přejdete na další a k předchozí se případně vracíte, pro čtenáře naprosto nepozorovaně.

To se vám při mluvené řeči zkrátka nepovede.

Snadněji hledáte slova

Určitě se vám často stane, že se zkrátka zaseknete na místě, protože nemůžete najít vhodný termín pro vyjádření vaší myšlenky. V mluvené řeči je to velmi rušivé, ale v psaném projevu se stačí na chvíli zastavit a zamyslet. Najednou je slovo na světe, aniž byste hned museli otevírat slovník a vy můžete směle pokračovat dál.

V mluveném projevu tyto pauzy odpoutávají od celkové myšlenky, kterou jste chtěli vyjádřit, a posluchač se ve vašem projevu může snadno ztratit.

Neparalyzuje vás tréma…

Stává se vám, že zpanikaříte, jakmile na vás najednou zírá několikero očí?

Ano, je to o zvyku, ale strach, že budete dělat chyby, za které vás ostatní budou hodnotit, je věc, na které musíte pracovat celý život. Jediným účinným receptem, jak nad strachem vyzrát je nejenom trénovat své odborné schopnosti, ale především také práce s myšlenkami.

V hlavě se vám jich honí tolik, že nejste schopni se naplno koncentrovat na to, co vám vlastně vychází z úst, že?

Proto pamatujte, že:

KAŽDÝ ÚSPĚCH ZAČÍNÁ V HLAVĚ.

Proto věnujte, prosím, svým myšlenkám tu nejlepší možnou péči. O nich to zkrátka všechno je. 🙂

CO TÍM ZÍSKÁM?

Tím, jak se bude zlepšovat váš psaný projev, si zároveň rozšíříte aktivní slovní zásobu a načerpáte ustálené fráze, které se vám budou pro mluvené slovo hodit. Nyní, když jste náležitě vybavení do začátků, nezbývá, než odhodit stud a zkrátka se rozmluvit nahlas.

JAK NA MLUVENÝ PROJEV?

Jste, tak jako já, rozený trémista a trpíte utkvělou představou, že vás publikum neustále hodnotí a posuzuje vše, co vzejde z vašich úst?

Mohu vás uklidnit. Jedná se opět pouze o naše utkvělé představy, reagující na vnitřní strachy, a ze zkušenosti vím, že se lidé soustředí především na hlavní myšlenku sdělení a snaží se pochopit hlavní tezi vašeho sdělení (pokud tedy skutečně poslouchají- třeba děti nebo manžel mají tendenci často vypínat přijímače… 🙂 )

Odložte své obavy a pracujte na sobě…

Naprosto perfektním začátkem, jak jsem se naučila plynule hovořit i já, je začít si vlastní hlas nahrávat. Možná zjistíte, že to není tak horké, jak jste si představovali ve vlastní hlavě a možná zjistíte, kde přesně děláte chyby.

TIP! Sepište si přesně, co byste chtěli zlepšit a soustřeďte se na dané oblasti.

Nahrávejte se znovu a znovu, projev si napište jen v bodech a snažte se mluvit téměř výhradně z patra. Nesoustřeďte se tolik na slova, jako spíše na myšlenku a plynulost vyjádření.

A ještě jedna rada na závěr.

Neusilujte o dokonalost!

Tím, jak se člověk vyvíjí, má neustálou potřebu něco vylepšovat a měnit. Neustále sám sebe obviňuje, že něco není tak, jak si představoval. A vy nyní potřebujete vědět, že je toto naprosto přirozená součást života.

I když nyní stvoříte projev, ze kterého budete doslova unesení a řeknete si, že tomu není, co vytknout, naučíte se podle něj hovořit naprosto precizně, až sami nad sebou žasnete, tak když si ho poslechnete za rok, dost pravděpodobně byste na něm ihned začali dost věcí rádi měnit.

I toto je běžná součást vývoje našeho myšlení. Proto neustrňte na místě a dovolte sami sobě růst a vyvíjet se. Honba za dokonalostí vede jen a pouze ke špatnému pocitu ze sebe samotného.

Proto dělejte všechno teď a tady, s nejlepšími úmysly a v souladu se svým srdcem, jedině pak to bude to nejdokonalejší, co jste mohli stvořit!

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>