Jak si úspěšně plnit sny a nezanedbávat přitom děti?

Toť otázka za milion, na kterou neexistuje žádná jednoznačná odpověď. Přesto vám dnes prozradím několik tipů, které fungují v mé domácnosti. Třeba vás inspiruji, jak z této situace snadno vybruslit, abyste neměla špatný pocit, že zanedbáváte jedno či druhé.

Být mámou je přeci úžasná jízda! Samo mateřství však ne každé mamince stačí a je třeba mít na paměti, že je to tak zcela v pořádku. Byla by přece taková škoda, dupat po svých snech v nesobecké touze uspokojovat výhradně dětské potřeby. Já osobně si každý každičký den opakuji, že:

„Šťastná maminka = šťastné dítě.“

Proto také vím, že je naprosto v pořádku myslet na sebe, pěstovat své radosti, pečovat o svůj vzhled a rozmazlovat se. Nemusíme být superženami. Je naprosto v pořádku požádat o pomoc a ukrást si tu trochu času jen pro sebe. Už v zájmu psychické pohody a prevence otupělosti z vykonávání stále stejných činností dokola.

Život není jen o povinnostech, ANI DOČASNĚ! I kdyby to mělo znamenat 5 minut denně, které budete věnovat jen sobě. Ne, že vám právě vyzbyly, ale protože se tak rozhodnete. Již velmi malinké děti pochopí větu: „Maminka potřebuje 5 minut klidu na kávu, budeš si chvíli hrát sám?“ Naučte se jí prosím používat. 🙂

Na naši seberealizaci však samozřejmě 5 minut nestačí. Je to pouze úvodní krok k tomu, cítit, že i na nás záleží. Že naše potřeby nezmizely s porodem, pouze jsme se je naučily upozaďovat.

Cesta za úspěchem, máte-li doma malého drobečka, spočívá především v tom, dělat velmi pečlivá rozhodnutí a umět rychle reagovat na změny. Čas je vaší nejcennější komoditou, a jakmile ve vašem životě přibydou děti, uvědomujete si tuto skutečnost dvojnásob.

Kde tedy začít, abyste se dokázaly posouvat kupředu a vašeho malého broučka to postihlo co nejméně?

PROZŘENÍ

V první řadě si uvědomte, že děti mají jednu kouzelnou vlastnost. Nikdy ničeho není dost a chtějí zkrátka vždy víc. Jsou zvyklé, že tu pro ně jste kdykoliv potřebují, a i kdybyste trávila jen těch 5 minut vlastní seberealizací, bylo by to pro ně příliš. Děti jsou mistři štěněcích očí a velmi rychle zjistí, na kterou strunu udeřit, aby dosáhly svého a měly vás jen pro sebe.

Má rada? Zvykejte je tedy postupně a odměňte je malou drobností, když vám vyjdou vstříc. Vysvětlujte, že teď budete dělat tak a tak dlouho, protože A a B, nabídněte úplatek v podobě hry po práci a nikdy nikdy svůj slib neporušujte! Děti milují rituály a berou každé vaše slovo velmi vážně. Jakmile si zvyknou na nový rytmus a zjistí, že jim z něj plynou také jisté benefity (kromě skvěle naladěné maminky), máte napůl vyhráno. 🙂

VOLTE PRIORITY

Není nutné se pouštět do všeho najednou. Jděte pouze po tom, co je nejdůležitější TEĎ, co už nemůže ani chvilku čekat a podřizujte tomu dílčí úkoly.

Nesnažte se sedět na dvou židlích zároveň, dříve či později byste stejně spadla mezi ně. Vyberte si jeden cíl a na ten nelítostivě zaútočte! Daleko lépe se vám potom bude orientovat ve vašem pracovním plánu, a i kdyby vám do něj přeci jen něco vlezlo, bude se vám krásně navazovat.

Trik je ovšem v tom, mít vše perfektně rozepsáno a časově rozděleno. Existuje mnoho strategií, jak postupovat, o kterých vás dokonce učím v kurzu seberozvojového psaní, ale hlavní zásada pro tento úkol je naprosto prostá.
KAM SMĚŘUJETE POZORNOST, TAM TO ROSTE.

Nikam se vám nerozutíkají myšlenky, upínáte se jen k jedné a jí vše ostatní přizpůsobujete. Další a další kroky se vám potom již ukazují jako mávnutím proutku. Jakmile ve své cestě pokročíte o kus dál, vidíte svět zase z naprosto jiné perspektivy.

Nesnaž se plnit denní plán

Většina lidí si myslí, že je potřeba plnit každý den stanovený plán. Ano, v ideálním světe je to fantastické a sama bych se do tohoto stavu jednou ráda vrátila… Ostatně i nyní si píšu denní plány, ale rozhodně již nebývají tak ambiciózní, jako tomu bývalo kdysi, a to z naprosto zřejmého důvodu. Jako matce v domácnosti mi vždy někdo či něco udělá čáru přes rozpočet, protože co bych tak doma mohla mít důležitého na práci, že?

Není však nezbytné držet se právě denního plánu, já sama vnímám jako nejkratší splnitelný horizont týdenní plán. Když jeden den zameškám a nenaplním „pracovní budget“, napracuji si ho buď v noci, nebo jiný den. Hlavní je mít pečlivě vysledováno, kolik času vám která práce zabere a počítat raději i s 10% rezervou navíc. Osobně mám větší klid, když si v úvodu týdne napracuji trochu více, než je třeba, abych si byla jistá, že vše do konce týdne bez stresu stihnu.

Striktně vymezený čas pro práci

A to nejlépe, když děti spí nebo mají zajištěnou zábavu. Máte totiž zajištěno, že o něj nebudete muset ještě smlouvat a odrážet pokusy o stahování pozornosti k nim.

Abyste se mohla správně realizovat, potřebujete pravidelně přilévat vodu do mlýnského kola. Bez vody se zkrátka točit nebude, ať ho budete prosit sebevíce. Času nemusí být mnoho, ale musí mít pravidelné cykly. Jaké to budou, to už záleží jen na vás.

NEnásledovat slepě rady ostatních

Radit vám může kdokoliv cokoliv, ostatně je fajn mít srovnání a ještě lepší je, vědět, co komu funguje. Můžete z toho vycházet, ale těžko takový systém okopírujete pro svůj běžný život. Každý máme jinačí náplň běžného dne a obzvlášť maminky se musí neustále přizpůsobovat nečekaným situacím.

Nečekejte tedy dokonalost, nečekejte ani, až nepřízeň skončí, pracujte s tím, jaké jsou věci teď. Najděte svůj vlastní systém, který bude fungovat právě u vás, a ten neustále vylepšujte a přizpůsobujte aktuální situaci.

Královny nedostatku času, poznámky!

Jasně, taky se mi stane, že se celý den k poctivé a soustředěné práci nedostanu. Prcek nutně potřebuje společnost u pohádky, zuřivě mě tahá za ruku k lednici, šťouchá do mě plným nočníkem, umírá žízní, hladem, nudou – doplňte si, dle libosti… Zkrátka někdy se to ani přes veškerou snahu nepovede. Tak co s tím, když už zatlačujete slzičku u ztraceného pracovního dne?

Spoustu práce dokážete odvést i s notesem či v telefonu, zatímco vám dítě předčítá knížku, potřebuje nutně pomazlit, vrtá se v jídle, balancuje na okraji gauče. Neradím vám sledovat telefon celý den, absolutně ne! Ale agendu, kterou je možno vyřídit s telefonem v ruce, takto vyřizujte. Je to výhra pro všechny. U počítače travte jen ten čas, který je více méně nerušený.

Pokud se vaše práce odehrává v online prostředí, máte zpola vyhráno. Emaily, sítě i spoustu dalšího zvládnete skvěle i přes telefon…

  • sestavení strategického plánu na budoucí období
  • hledání zdrojů
  • nápady, které vyžadují toto klidné zamyšlení
  • připravování příspěvků na sítě
  • rozepsání inspirativního nápadu
  • sepisování nových nápadů a jejich nástin

O to méně času vám potom zabere práce u počítače. To nejdůležitější (nápad a příprava) se totiž uspěchat nedá. Takže WIN-WIN.

Nauč se škrtat…

Jeden mýtus si pojďme rovnou zbořit. Matky skutečně nemají nafukovací čas. To, že stíhají hromadu aktivit, není žádnou fyzikální anomálií, ale vyžaduje to jisté oběti. Ale proč to všechno?

Jste vážně jediná, kdo může seznam povinností vyplnit, nebo lze aspoň něco přenechat jiným?

Jedná se skutečně o nezbytnosti, nebo o domnělé nezbytnosti?

Co nejhoršího se stane, když seznam vyplněn nebude?

Spokojíte se s tím, že je zkrátka splněno, nebo musí být vše dokonalé?

Možná budu nyní znít tvrdě (a myslím to opravdu láskyplně), ale to vy jste jediná, kdo stojí v cestě vaší skutečné spokojenosti. Smiřte se s tím, že věci už nebudou takové, jako si je pamatujete z dob, kdy jste stíhala vše levou zadní a nepotřebovala nikdy pomoci. S přibývajícími povinnostmi jsou zkrátka možné jen 3 scénáře:

  • Naučit se žádat o pomoc, nediktovat si k ní podmínky, spokojit se se statusem „HOTOVO“ bez důrazu na kvalitu.
  • Mít všechny své povinnosti splněné, zvládat vše sama, ale smířit se také s tím, že jsem tak „okradena“ o čas na věci, které bych skutečně chtěla dělat – tedy plnění snů.
  • SEŠKRTAT svůj seznam pouze na to opravdu nezbytné, pečlivě rozlišovat „MUSÍM“ a „MOHU“, a díky tomu být také šťastná a spokojená.

Čas není natahovací, výběr je jen na vás. Buď chcete čas trávit smysluplně, nebo povinnostmi. A pokud by se přeci jen nenašel nikdo, kdo by vám chtěl život ulehčit, placená pomoc není až tak nedostupná, jak si třeba myslíte. 🙂

Rychle se přizpůsobuj

Jedna z nejzákladnějších rad, jaké jsem kdy ohledně plnění snů, podnikání i rodičovství dostala, a proto ji nyní předávám i vám. Není čas ztrácet čas! Jakmile něco nefunguje tak, jak byste chtěla nebo jak to fungovalo dříve, je na čase to změnit.

Na nic nečekejte, JEDNEJTE! Hned, ještě dnes, včera bylo pozdě. Nemusíte nikam spěchat, ale nelpěte na nefunkčním, hněte se z místa. Vymeťte bordel, provětrejte zapadlé komory své mysli, šatníku, počítače, čehokoliv, co vás napadne. Kde je přehlceno, tam není prostor pro nic nového, skvělého, svěžího.

Staré, milované a dlouho funkční se opouští nejhůře, ale půvab procesu spočívá v tom, že nic nevydrží ve stejném stavu nějak zvlášť dlouho. Kdo se zuby nehty drží své minulosti, blokuje svou budoucnost.

Rada na závěr 

Nebičujte se za nedostatky. Uvědomte si, že cokoliv pro sebe a své sny uděláte, jste-li jako já na mateřské, je vlastně přesčas. Na plný úvazek jste zkrátka maminkami. Odměňte se za každý úspěch, chvalte se, motivujte se. Přílišná přísnost neprospívá dobré náladě ani radosti z drobných úspěchů. 🙂

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>