Každý den… Plním si svůj sen

Často se sami sebe ptáte, co ještě ještě udělat, abyste byli blíž svému snu? Říkáte si, že jste snad vyzkoušeli už naprosto všechno, ale nejste mu o nic blíže, než na začátku svého snažení? Téma plnění snů nepřestane být nikdy aktuální, přesto se však ne každému daří, si svá přání skutečně plnit. Pojďme se společně tedy podívat na pár tipů, které vám budou ve vašem úsilí nápomocny.

SEBEROZVOJ JAKO CESTA

Většina lidí se urputně věnuje seberozvoji, ale ne vždy s konkrétním cílem.

JAKÝ JE TEDY TEN VÁŠ CÍL?

Přemýšleli jste někdy nad touto otázkou?

Chcete sami sobě pouze porozumět? A stačí vám to? Budete pak už dokonale spokojení?

Nebo se snad cíl schovává ještě hlouběji?

Možná vám tyto otázky připadají naprosto samozřejmé, že přeci není třeba o nich hovořit, ale nenechte se mýlit :). Čím jednodušší otázka, tím je mnohdy obtížnější si na ni odpovědět. Takže se zeptám znovu…

CO JE VAŠÍM CÍLEM?

  • ROZVÍJET SE?
  • BÝT ÚSPĚŠNÝ?
  • SPLNIT SI SVŮJ SEN?

A co si nejvíc přejete?

Buďte ve svém seznamu přání zcela konkrétní. Jděte do těch největších podrobností, dokud nebudete mít v mysli pocit, že svůj sen již skutečně držíte v ruce. Teprve potom se k vám začne přibližovat.

PRAVIDELNÁ AKTIVITA JAKO DALŠÍ KROK

Co je ale základním receptem na brzké dostavení výsledků? Jednoznačně pravidelnost a disciplína. ÚSPĚCH se totiž nikdy nedostaví sám a bez vyvinutí nějakého úsilí. Nestačí si vše pouze horoucně přát, ale je potřeba vytvářet kolem sebe takové prostředí, aby se realita začala přetvářet vstříc mým snům.

Někdy nám takové změny nemusí být pohodlné, ale nakolik ve skutečnosti stojíme o vysněnou věc? Co jsme pro ni ochotni podstoupit? Kolik nepohodlí a překážek vám vlastně stojí v cestě. A kolik už je příliš mnoho?

Úspěch musíte nepřetržitě popostrkovat a jít mu vždy naproti. Ale také naprosto přesně znát jeho tvar a důvod, proč ho chcete mít ve svém životě. Vy už ale naprosto přesně víte, kudy se má vaše cesta ubírat, a jak jinak, než skrze psaní? Pojďme si tedy ještě společně odpovědět na otázku, co je tím nejzákladnějším stavebním kamenem pro úspěch a splněné sny?

PLÁNOVÁNÍ

Ať už si přejete cokoliv, nikdy to nebude fungovat, pokud se nenaučíte správně plánovat. Je potřeba dělat správné kroky kupředu a mít zcela jasnou strategii. Není potřeba vědět hned vše, a někdy je velmi zajímavé se nechat překvapit (i třeba sám sebe „děsit“), jak moc se sami dokážete vyhecovat. Ale vždy potřebujete mít jasně naplánováno alespoň několik málo kroků dopředu, abyste si byli jistí, že se ubíráte správným směrem.

Velmi důležité je také netříštit svou pozornost mezi několik věcí, ale intenzivně makat pouze na té, která je pro vás v danou chvíli nejdůležitější. Váš čas je jen jeden a ať ho budete porcovat jakkoliv, nikdy ho nepřibude, proto nechtějte hned vše, a místo toho pečlivě vybírejte.

A POZOR! Nejdůležitější rada dne – Naučte se škrtat. Volba priorit a odmítání „nedůležitého“ je hlavním zdrojem vašeho času navíc. 🙂

Sama za sebe musím říct, že důsledné plánování je mou tajnou zbraní. Funguji na několik propojených systémů, do takového vlastního malého vesmíru. Nejdůležitější součást zde ale hrají mé plánovače, které mám vždy na viditelném místě. Naprosto nepostradatelným společníkem mi jsou také poznámky v telefonu, které jednou do týdne zreviduji a vytřídím. Nesplněné úkoly roztřídím do příslušných dokumentů, kde mám každé téma na svém místě, abych vždy věděla, kde se k čemu vracet.

NAPŘÍKLAD: Nápadům na články vytvořím samostatné soubory, kde si každý jednotlivě rozpracuji. Zajímavé nápady pro nové produkty rozpracuji dle témat také samostatně. Věci, za které jsem vděčná, které mi udělaly radost, a které mě motivují, přepisuji do svých deníků. Nápady, které chci co nejdříve zrealizovat, přepíšu buď do plánovače nebo rovnou do kalendáře v telefonu, abych je měla celý den na očích.

Proto tento systém doporučuji i vám. Přináší maximum efektivity a nemůže se stát, že vám něco nechtěně vypadne z hlavy.

„EMOCIONÁLNÍ TOVÁRNA“

Tak jako u všeho, zde opět hrají hlavní roli naše myšlenky a jejich nastavení. Z negativního postoje úspěch nevybudujete, ať už se snažíte jakkoliv.

„Úspěch je úspěchem teprve, když všestranný.“ 

Teprve cílená práce na pozitivním ladění, zalije vaši cestu sluníčkem. Existuje nespočet praktik, jakými se tomu dá pomoci, ale já vám dnes svěřím pouze tu, která mně osobně pomáhá ze všeho nejvíce, a tou jsou deníky.

V zásadě se jedná o cílené přenastavování mysli díky řízeným pozitivním emocím. Zjednodušeně řečeno – čím více pozitivních emocí, tím více pozitivních myšlenek. A ty si zajistíte tak, že se budete obklopovat vědomě vším, co ve vás tyto kladné emoce spouští. Láska, smích, vděčnost, oblíbená činnost, dobré jídlo, příjemní lidé…

V zásadě si tak můžete dobrou náladu spustit doslova lusknutím prstu, stačí pouze umět zahrát na tu správnou strunu.

MALÉ ÚPLATKY

Nezapomínejte ani na ta malinká přání, po kterých toužíte, a pořád přemýšlíte, zda jít a vyplnit si je. Zda se podarovat, zda „být sobečtí“, zda si tu malou radost budete mít čím obhájit…

ŘEKNĚTE JEDNOZNAČNÉ ANO! Udělejte to sami pro sebe, pro svou dlouhodobou spokojenost. Nečekejte, až se vám vyplní velká přání, plňte si i ta malinká, která jsou nejrychleji dosažitelná, alespoň jednou týdně. Často se odměňujte, často se chvalte, často sami sobě děkujte. Toto všechno jsou ty malé velké věci, které hýbou naším životem a vytváří komplexní pocit štěstí.

PROGRES

Je jedno, jestli uběhnete maraton nebo uděláte dva kroky vpřed. V cíli se však potkáme všichni pouze tehdy, pokud ujdeme každý den aspoň kousíček ze své cesty. Nikdy se nenechte zastavit žádnou překážkou, a vždy hledejte ty cestičky, třebaže trochu klikaté, ale přesto vedoucí do vysněného cíle.

Důvěřujte procesu a nenechte se zviklat. Vesmír má vždy své důvody, proč vás zavede tam či onde, a věřte nebo ne, je to ten nejštědřejší zdroj, jaký si dovedete představit. Občas nás táhne křáčím, vláčí po kamenité cestě, tluče přes prsty, ale vždy pouze tak, aby nás otesal do toho správného tvaru, kdy budeme připravení přijímat ty velké změny, které si tolik přejeme.

Ať už si přejete cokoliv, vyžadujete to, abyste se stali jiným člověkem, než jste nyní. Vesmír se vám všemožně snaží vaše přání vyplnit, ale ať se snaží, jak chce, potřebuje do vás při tom postrčit. A když se kácí les, létají třísky. Je to nezbytná „dotazová“ součást procesu, kdy se vás vesmír ptá: „Kolik ještě dáš za svůj sen? Nechceš to už vzdát?“

A proto se vás předem zeptám já: „Jste na tuto cestu náležitě připraveni?“ Odpověď si dobře rozmyslete, protože ať už se nám to líbí nebo ne, SNY ZKRÁTKA NEJSOU ZADARMO a díky Bohu za to. <3

A KDE JSTE NYNÍ VY NA SVÉ CESTĚ?

Potřebujete povzbudit?

A co uděláte DNES pro svůj úspěch?

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>