Nová doba temna? Ale kdeže!

Aktuálních několik dní nás okradlo o spoustu našich běžných zvyklostí, ale zároveň nám do života přineslo i spoustu toho, za co jsme nesmírně vděční. Společnost se začíná probouzet, odkládat závoj honby za hmotnou hojností a skutečně zjišťovat, na čem doopravdy záleží…

Našli byste na současné svazující situaci také něco pěkného? Je toho ve vašem případě více, než toho negativního?

Záleží jen na vašem úhlu pohledu

Ač nuceně, jsme nyní vrženi do tunelu s jedinou směrovkou, na jejímž konci z nás budou beze zbytku lepší lidé. Někteří sice budou hledat cestičky zpět, ale nezbude nikdo, na kom by aktuální krize nezanechala stopy.

Vždy se sice najdou lidé, kteří budou neustálými stěžovateli, ale kolik lidí okolo vás je najednou spokojenějších? Dýchla na vás také vlny nepokryté oddanosti a solidarity ze všech stran? Po čem vaše okolí nyní nejvíce touží? Mít dál možnost žít více pohodově, jako za „časů karanténových“ nebo už se nemohou dočkat, až se vrátí do práce?

Nerada bych vás uvedla v omyl – obojí je důležité! Nejde celý život prosedět doma a doufat, že se o mě osud postará, zatímco strávím život radovánkami. Ale také nelze život jen přežívat, naplnit ho jen povinnostmi a honbou za mamonem, a své radosti a blízké vidět tak leda z rychlíku.

Takže se znovu zeptejte sami sebe…

Co všechno jste díky pobytu doma získali?

Co všechno jste se naučili?

Jak vás karanténa změnila?

Jak moc jiné je vaše myšlení?

Co si odnášíte do budoucna?

Vše je jen o úhlu pohledu. Já osobně vnímám „časy karanténové“ jako jednu velkou VÝZVU, a ty já mám moc ráda! Miluji překonávat sama sebe, miluji hledat v každé situaci to dobré, miluji seberozvoj!

Každý den jsme doslova popíchnuti ke změně svého myšlení. Naše mysl není dočasně otupena jen pragmatičností a povinnostmi. Můžeme se nyní daleko více ponořit do svého středu a důkladně na sobě zapracovat. Chopíte se své příležitosti?

Jaké změny ve svém okolí vnímám já?

POKORA A ÚCTA KE ZDRAVÍ A ŽIVOTU

Konečně jsme našli pokoru k životu a vážíme si všeho skvělého, co v životě máme, protože jsme nyní velice šokově pochopili, jak snadno o všechno můžeme přijít. Již chápeme, že nejsme nedotknutelní, chápeme, že práce není samozřejmost pro nikoho a velmi dobře chápeme, že každého, koho milujeme, jsme minule líbali možná naposledy.

Co tedy začnete dělat jinak, až se zase věci vrátí do „normálu“?

ROUŠKA JIŽ NENÍ JEN „PRO EXOTY“

Rouška už nikdy nebude vzbuzovat posměch. Lidé konečně pochopili, jaký význam se v ní skrývá a věřím, že při příštím náznaku problému již nebude nikdo, kdo by váhal si ji nasadit. Společnost tímto činem udělala sedmimílový krok ve svém myšlení.

NOVÉ ZNALOSTI A DOVEDNOSTI

Čas doma většina z nás využila produktivně. Já jsem měla hromadu času ke psaní, naučila jsem se upéct si vlastní domácí pečivo, a ač jsem byla šicí panna, ušila jsem si vlastní roušky. Vymýšlíme s rodinou také různé hry, věnujeme se společenským aktivitám a vzděláváme se.

A co jste se naučili během „času darem“ vy? V čem chcete pokračovat?

BLIŽŠÍ VZTAHY

Rodiny jsou si daleko blíž, tráví spolu spoustu času, povídají si, hrají si a jen tak žijí. Se vzdálenějšími příbuznými si pravidelně voláme a říkáme jim, jak nám chybí. Co se v nás nyní odehrává? Po čem skutečně toužíme?

Jak změníte své rodinné návyky, až získáte zpět svou svobodu?

VLNA SOLIDARITY

Naučili jsme se nezištně myslet jeden na druhého a mít konečně obrovskou úctu k lékařům, zdravotníků, dobrovolníkům a učitelům. Cítíme potřebu také přispět, šijeme pro sebe navzájem roušky a pomáháme, kde můžeme… Opět se ukazuje, že když jde do tuhého, umíme se hromadně spojit a dělat nádherné věci! Nebýt sobečtí a myslet více na druhé, než na sebe.

Nemohu ani vypočíst, kolik jsem v posledních dnech viděla příběhů o vyčerpání z prošitých nocí, nemluvě o pomocnících „z první linie“, těm by se zasloužila samostatná děkovná kniha! Nebýt jich a jejich nasazování života, vypadala by statistika úmrtí naprosto jinak.

PLANETA SE MŮŽE KONEČNĚ SVOBODNĚ NADECHNOUT

Nad Čínou již léta lidé neviděli barvu oblohy a nyní se to změnilo jako mávnutím proutku po pár dnech, Benátky se také pročišťují, je nádherné počasí… Že by nám tím planeta dávala signál, jaké jsou také její potřeby?

Jak budete dále přispívat ke zlepšení životního prostředí?

KLID A „PROSTÉ ŽITÍ“

Všechen ten kvap, evropská uspěchanost a honba za konzumem je najednou fuč. Spoustu lidí si dokonce klepe na čelo a přemýšlí, proč to vlastně dělali. Společenské zvyklosti? Porovnávání s ostatními? Špatně nastavený hodnotový systém?

Až nyní jsme se naučili odlišovat to SKUTEČNĚ důležité od toho ZKRESLENĚ důležitého!

Ať je důvod kdekoliv, je na čase právě nyní pokládat sám sobě zásadní životní otázky

Naučili jsme se nyní celkově zpomalit, odvrátit se od komerčních hodnot a soustředit se jen na to nejdůležitější. Teď je již jen na nás, zda si tento způsob bytí dokážeme udržet.

Máme také naspinkáno do zásoby, narelaxováno do zásoby, naklizíno do zásoby a navařeno pro půl království. 😀

UŠETŘÍME SPOUSTU PENĚZ

Ruku na srdce, kolik peněz jste promrhali, jen co jste dříve vystrčili nos z domu? Tuhle kavárna, támhle něco, co „nutně“ potřebujete, výletíček, obídeček, atd atd…

Co z dovedností, které jste se nyní naučili, využijete ke značné úspoře?

UŠETŘÍTE SPOUSTU ČASU

Čas na dojíždění, čas ve frontách v obchodech, čas při čekání na úřadech. Vše jde najednou snadno a rychle, bez většího úsilí či námahy. Najednou stačí nakoupit jen jednou týdně a netlačit se nikde s dalšími lidmi. Skoro vše jde udělat online a na dálku. Všechno funguje efektivně.

Také neztrácíte čas s výběrem vhodného oděvu a úpravou svého zevnějšku. Bohatě si vystačíte s čistými tepláky, hřebenem a zubním kartáčkem. 🙂

Čas, který jste nyní získali, můžete zužitkovat daleko efektivněji a zkusit třeba něco, co jste odkládali už léta, protože přece „nebyl čas“.

Také již vidíte ten ohromný skok kupředu?

IRONIE…

Každý z nás dokáže být hrdinou. Zachraňujeme si navzájem životy tím, že si sedneme a nehneme se z domu, no není to sen?

Závěrečné zamyšlení…

Tento článek byl takovým shrnutím všeho dobrého, co se nyní okolo nás vznáší. Chtěla jsem na vás apelovat, abyste vnímali nejenom všechny ty tragédie kolem, ale dokázali si z této situace odnést hlavně hodnotné poselství, protože ať už se nám to líbí nebo ne…

„VŠE, CO SE DĚJE, MÁ VŽDY NĚJAKÝ DŮVOD!“

Na závěr položte sami sobě tyto otázky, ať zjistíte, jak jste na tom s vnímáním právě vy.

Vážíte si více věcí, které byli dříve samozřejmost?

V čem se zlepšil život kolem?

Jaký váš život skutečně je, ať v tom negativním smyslu, tak v pozitivním? Koníčky, zájmy, povaha, reakce, vztahy…

Jak funguje/nefunguje vaše rodina?

Nemáte nyní pocit, že najednou nemáte co na práci?

Nemáte pocit, že kromě práce toho ve vašem životě moc není?

Co kdybyste nyní byli bohatí a mohli jste takto žít dál?

To byste se unudili k smrti? Proč tomu tak je? Jak to změníte?

Chtěli byste být vůbec bohatí?

Za jakým účelem chodíte do práce?

Jen ze zvyku? Kvůli přežití? Protože vás to prostě baví?

Co z vašeho života zbyde, když práci škrtnete? Jaký po sobě necháte po smrti odkaz? Na co budete ve stáří vzpomínat?

Nebuďte jen skořápka naplněná prací a povinnostmi! Právě nyní máte jedinečnou možnost svůj život zhodnotit a případně přeorganizovat. Nebo se naopak ujistíte, že je váš život úžasný takový, jaký je a budete ho ještě více zvelebovat, a to je přece také úžasné, co myslíte?

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>