Proč vaše předsevzetí nefungují a jak to změnit

Tak jako téměř každý jsem i já pár let zpět pravidelně vstupovala do nového roku s nadějnými očekáváními, že TEĎ už bude vše jinak, že mě čeká nový start, že vše staré už neplatí… Hlavně si nezapomenout v den silvestrovských oslav ještě všeho od zítra zapovězeného dosyta užít, aby si tělo i mysl naposledy zahřešily…

Vtip je ovšem v tom, že už smýšlení nad tím, že se vzdávám něčeho, co mi bude chybět, nahrává myšlence, že po tom budu stále toužit a jen to ve vznešených pohnutkách, žít cnostně a lépe, marně skrývat.

Proč jsou vaše předsevzetí předem odsouzena k neúspěchu?

Naše předsevzetí mají tendenci se většinou nedožít ani února. Pojďme tomu ale nyní společně přijít na kloub.

Nedíváte se dostatečně do budoucna

Změnu chcete teď, rychle, snadno, protože se to tak nějak očekává. Nepřemýšlíte o tom příliš do hloubky. Chcete, aby byl příští rok zkrátka lepší, a jednáte pod nátlakem nového startu.

Od svátečního Nového roku zkrátka očekáváte příliš a přisuzujete mu skoro až magickou moc mít vliv na váš život… Nedělejte z něj ale takový zázrak. Je to sice pěkné datum, ale co se plnění závazků týče, naprosto prahsprostý den jako každý jiný.

Dáváte si příliš nekonkrétní cíle

Tím, jak si dáváte cílů více a příliš nad nimi nebádáte, nemůžete je mít ani do hloubi promyšlené, natož si na všechny najít tolik své pozornosti, abyste se jim mohli věnovat skutečně tak, jak potřebují, aby se splnily.

Tříštíte svou pozornost a nejdete si za svou prioritou a nakonec se rozpliznete v moři nakousnutých přání od každého kousek a nezbyde vám dost elánu na to, některý z nich skutečně dotáhnout do cíle.

Závazek ano, ale ne dnes!

Původ neúspěchu je již v samotném odkládání závazku na určité datum.

Já si letos žádné předsevzetí nedávám, a to z naprosto jednoduchého důvodu. Nevím, co bych si předsevzala. V čem jsem svůj život změnit chtěla, to jsem začlenila do své rutiny již během roku a přizpůsobila tomu také své aktivity, proto se mi většina z nich splnila nebo jsem na nejlepší cestě k jejich naplnění.

Ruku na srdce. Kdybyste se měli hned zítra cítit naprosto skvěle, vydrželi byste to odkládat několik dnů či týdnů?

„Měl/a bych si dát předsevzetí“

Ve skutečnosti se vám možná nic doopravdy až tak měnit nechce, ale s vůní novoty ještě nepopsaného diáře máte pocit, že by bylo snad i nepatřičné na nějaké to vylepšení života ani nepomyslet. Nový rok k tomu zkrátka svádí, ať člověk vzdoruje sebeurputněji. Všichni ti nastartovaní lidé kolem, lavina nejrůznějších pobídek k akci a i na dotazy typu: „Jaké předsevzetí si dáš letos ty?“ je potřeba mít připravenou nějakou tu konkurenčněschopnou odpověď, že?

ALE! Tato naaranžovanost a umělost nahrává tomu, že budou změny jen dočasné a předsevzetí jsou tak předem odsouzena k zániku. Tak nač plýtvat energií na neúrodné půdě?

Nejste připraveni zavázat se trvale

Když jsem se začala otužovat, přečetla jsem si článek s tipy, jak si vše zjednodušit. Psalo se v něm, že mám do svého života přivést pouze ty rituály, které jsem schopná vykonávat trvale. Na jejich základě změnit svůj život, přizpůsobit se. Začít, až to pro mě bude natolik důležité, že se to stane běžnou součástí mého života – do ničeho se nenutit.

V ten den jsem si uvědomila, že takto musím postupovat už u každé změny, kterou se rozhodnu do svého života pozvat, proto to samé radím vám. Nezačínejte, pokud to pro vás není natolik důležité, abyste u toho zůstali minimálně příštích 10 let. 🙂

Nejste připraveni na následky

Představte si seznam toho, jak byste chtěli od nového roku žít, klidně se do toho pusťte teď hned. Skutečně si umíte reálně představit, co všechno s sebou vaše nové já přinese? Víte, jaké dopady budou mít změny na váš život? Soustřeďte se především na negativa. Jedině tak, že budete smíření se vším, co by vás mohlo zastavit či nahlodat, se dočkáte úspěchu.

TIP! Chcete v příštím roce zhubnout? Sepište si, čeho všeho se musíte vzdát!

Jak se budete cítit, až vás poprvé přepadne mlsná a budete muset udržet jazyk na uzdě?

Co budete jíst na rodinných oslavách?

Dokud nebudete skutečně odhodláni všem těmto překážkám čelit, raději se do úkolu nepouštějte. Opět byste jen plýtvali časem.

Dáváte si příliš ambiciózní cíle

Pod tíhou touhy po lepším životě toho na sebe navalíte hodně, snad i chvíli vydržíte a máte ze sebe skutečně dobrý pocit, ale jak dlouho vám taková euforie může vydržet? Týden? Měsíc? Hádáte správně, do prvního pocitu vyčerpání, neúspěchu či překážky. Vaše energická jízda se najednou zbortí jako domeček z karet.

Čekáte od sebe příliš, ale nejste ochotni svůj úspěch postupně objevovat a užít si i tu cestu za ním. Chcete mít vše hned a to je ten hlavní kámen úrazu. Věci, na kterých nejvíce záleží, se musí opečovávat jako křehká kytička, vyžadují lásku, vaši energii a především své vlastní tempo.

Co myslíte, že se s květinou stane, když jí budete každý den hnojit, neustále přesazovat, pořád dolívat vodu a měřit každý den jestli o kousek povyrostla?

Asi už chápete, kam mířím… Všeho moc škodí a čím zběsileji se rozjedete, tím rychleji vám dojde benzín. Dopřejte si odstup, jděte po prioritách, promýšlejte nejefektivnější kroky. A ke svých časovým zdrojům přistupujte jako k nejcennější komoditě.

Nerozhodujete se srdcem

Jednáte pod nadvládou pragmatičnosti a zapomínáte na touhy svého srdce. Jenže kde není láska, není ani skutečný důvod pokračovat. Možná vám bude chvíli trvat, než takový důvod odhalíte, ale věřte, že na to dříve či později dojde.

A jak se tedy bránit?

Nový rok je pomyslným začátkem, ale pokud jste skutečně odhodláni ke změně, začnete klidně ještě dnes, nepotřebujete k tomu čekat na nový rok! Ba co víc! NEVYDRŽÍTE ČEKAT NA NOVÝ ROK!

Pokud víte, za čím si jdete a jste ochotni svůj život trvale přizpůsobit, nečekáte na nějaký termín, nepotřebujete si nic vynahrazovat a loučit se se starými zvyklostmi…

Změna není poprava, má vám přinést radost, příjemné zvyklosti, trvalý úsměv. Pokud se do ní musíte více méně nutit, nejsou vaše DŮVODY pro změnu dostatečně silné a vaše snaha velmi rychle vezme za své.

Má rada na závěr?

Chcete-li ve svém životě přivítat změny k lepšímu, ať už se týkají čehokoliv, ZAČNĚTE JEŠTĚ DNES!

Roční plán je pro tento účel naprosto skvělý. Na co ale nikdy nesmíte zapomenout, je mít ho neustále na očích, přidružovat k němu krátkodobější plány a především ho nikdy nezapomínat vyhodnocovat, jedině tak se můžete posouvat kupředu a skutečně svůj život strategicky vylepšovat.

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>