Rád/a píšu, ALE…

Z práce letíte domů, obstaráte děti, domácnost, s trochou štěstí si dáte rychlou sprchu, rychle uvařit, rychle uklidit a večer padnout zlomení na gauč a už už se klepete před dalším dnem, kdy se kolotoč opět roztočí… Poslední, na co myslíte, je přidávat věci na seznam! Naprosto chápu všechny vaše obavy související s novým koníčkem…

Mám pro vás jednu dobrou zprávu!

Psaní je relaxační seberozvojová činnost

V dnešní hektické, uspěchané a mysl otupující době je pro vaši duši každá taková činnost doslova balzámem. Je jedno, jestli mu vyhradíte pár minut denně nebo týdně, ale vytvořte si pravidelný návyk a začněte ještě dnes. Benefity, které něj získáte, vám tu trochu ukradeného času mnohonásobně vynahradí.

Není ani tak důležité téma či druh vašeho psaní, jako to, si v něm najít skutečně to pohlazení rozjitřené mysli. Nakonec i takový vzkaz dětem na lednici můžete pojmout umělecky a vtisknout do něj kousek své lásky k nim.

Avšak, stejně jako jiné relaxační činnosti, je důležité na chvíli zpomalit, vypnout proud myšlenek a nechat ruku volně klouzat po papíru. Třeba dětem napíšete přání krásného dne, které jim pomůže lépe zvládnout perné chvilky. 🙂

Já bych rád/a, ALE, ALE, ALE…

Výmluvy, které sami sobě pravděpodobně budete dávat, začnou každým dnem, kdy překonáte svou prvotní nechuť, slábnout. Zjistíte, že jste najednou klidnější, mnohem snadněji se vyjadřujete, častěji svěřujete své pocity, vyzařujete optimismus, radujete se z života a chcete ještě víc a víc!

Nejčastější výmluvy v začátcích a jejich řešení…

Nemám na to čas

Asi nejčastěji rozšířená sebevýmluva… Vážně by se čas nenašel? Skutečně si ho nemůžete vyhradit na věci, které by vám mohly do života vnést svěží vítr?

JAK JE PRO VÁS VE SKUTEČNOSTI DŮLEŽITÁ ZMĚNA?

TIP! Ať už se rozhodnete dál sprintovat v křeččím kolečku moderní doby, kde každý považuje „nemít čas“ za zcela přirozenou věc, a žít pouze povinnostmi, díky nimž si můžete „dovolit“ žít, nebo se rozhodnete uchopit svůj život pevně do rukou, skutečně ho prožívat a naplnit ho splněnými sny až po okraj, odpovězte sami sobě na jedinou věc.

CÍTÍTE SE SKUTEČNĚ SVOBODNÍ? Vnímáte rozdíl mezi dnešním „běžným“ člověkem a otrokem?

K zamyšlení… Dnešní doba nám kousek po kousíčku ukrajovala z naší svobody, až jsme se vrátili zpět do starých dob otroctví, kdy člověk dře a dře až do úmoru, jen aby si mohl dovolit svůj život. Jediné, co za to dostanete naproti otroku, je malá troška toho pozlátka. Ale je toto skutečně výraz pro svobodu? Chcete dál takto pokračovat, anebo jste rozhodnutí pro změnu, ať to stojí, co to stojí?

Ať se z vašeho „musím“, stane „mohu“!

Nemám na psaní dost klidné prostředí

Co pro vás znamená klidné prostředí? Skutečně musíte mít naprosté ticho, abyste mohli něco vytvořit? Nebo vám jen stačí, aby na vás děti neskákaly a nikdo nemluvil?

Možná bude pro začátek stačit požádat, a když to jinak nepůjde, poprosit partnera s dětmi, zda by si nemohli chvilku udělat procházku. Pokud ani tato varianta neprojde, zkrátka buďte kreativní.

Zde máte pár tipů, co rozhodně stojí za zkoušku…

  • Co diktafon ve sprše, ze kterého si nápady přepíšete?
  • Psát v noci, když všichni spí.
  • Psát brzy ráno, než všichni stanou.
  • Protihluková sluchátka (nebo obyčejná, do kterých si pustíte relaxační hudbu).

Když se zamyslíte, určitě se spoustu dalších řešení najde, protože:

„kdo chce hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody“

Chybí mi inspirace

S inspirací je to už složitější, někdy přijde, někdy nepřijde, ale někdy jí také můžeme trochu pomoci. Rozhodně byste ale měli využít každý okamžik, kdy přijde a políbí vás. Sepište si vše, co vás napadlo, se všemi detaily, přehledně. Na něco, co nemůžete ztratit a tak, abyste mohli pracovat dál, hned jak zasednete k počítači (či tužce s papírem). Matkou úspěchu je zde samozřejmě opakování. Bez tréninku to zkrátka nepůjde. Ale vy už víte, kde tu správnou inspiraci hledat!

Nenapadají mě vhodná slova

Slovní zásoba může být problémem, ale tak jako v předchozím bodě- bez tréninku to nepůjde. Existuje opět mnoho chytrých metod, jak si velice snadno dopomoci k většímu arzenálu slovíček v hlavě. Vždy je potřeba někde začít… Od různých slovních hříček, přes čtení, až po důkladné studium slovníku.

TIP! Pokud jste fanoušci televize, dívejte se na své oblíbené filmy a seriály výhradně v cizím jazyce, s titulkami! Nejenom, že se na ně více soustředíte, ale spojíte příjemné s užitečným! Zlepšíte se jak v cizím jazyce, tak ve slovní zásobě v mateřštině.

Nejsem v psaní příliš dobrá/ý

Každý je ve psaní dobrý! Naprosto každý. Ať už jste na stupnici kdekoliv od nezkušeného psavce po kovaného spisovatele, nezoufejte! Není nutné se hned srovnávat. Každý někde začínal a důležitá je jen touha se v něčem zlepšit a dělat věci s láskou, potom je úspěch vždy zaručen.

Předem si však nejprve odpovězte na otázku, co je cílem vašeho psaní? Zábava? Seberozvoj? Zlepšení techniky? S různým cílem se samozřejmě postupy malinko odlišují, a pokud netoužíte po kariéře profesionálního spisovatele, není nutné sám sebe odradit hned na začátku!

Zde najdete svou podporu a pravý spouštěč

Ať už je to jakkoliv, vždy můžete počítat s podpůrnou komunitou. Kdykoliv budete potřebovat trochu poplácat po zádech, určitě zde najdete, jak správnou motivaci, tak skupinu podporovatelů!

Tak, ať vám jde psaní krásně od ruky!

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>