Široké úsměvy na sociálních sítích

Svět sociálních sítí zaplavuje každý den moře krásného a motivačního obsahu. To, co je za oponou, už ale lidi příliš nezajímá. Na první pohled se zdá reálné jen to, co je vidět, nebo to, co lidé chtějí, abyste viděli. Jak si ale skrze tento opar krásy a motivace najít takovou cestu, která vám přinese užitek do života a zároveň vás nijak nepoškodí na sebevědomí?

Sociální sítě nejsou falešné, ani nápad. Pouze fungují jako taká nástěnka příběhů, které si chcete uchovat nebo se jimi někomu pochlubit. Ne vše, co vidíte je 100% pravda. Uvidíte zde jen kousíček reality, ten, který je nejzajímavější. V knize také můžete snadno nabýt dojmu, že hlavní hrdina vede úchvatný život a skvostné dialogy. Ale na rovinu, četli byste knihu, kde by hlavní hrdina celý den seděl u telky, sem tam pospal, najedl se, umyl se a tak pořád dokola?

Tak jako knihy, nesou i sociální sítě své poselství. Chtějí vás motivovat, vzdělávat, prezentovat ty nejpoutavější příběhy a nejlepší já každého z nás. Není v tom zlý úmysl, jen je běžná realita pro sociální sítě příliš nezajímavá.

Proč vidíme na sockách jen dokonalost?

Pojďme to vzít od počátku. Lidé se na internetu chtějí bavit, motivovat, inspirovat, ukrátit dlouhou chvíli, naučit se něco nového… Mají proto sledovat někoho, kdo nic moc nedělá a jen tak obyčejně žije? Ale no taaaak… Vy, stejně tak jako já, chcete zábavu, zajímá vás poutavý obsah, krásné věcičky, dechberoucí místa, motivace a podpora.

Lidé vám úmyslně neukazují to nezáživné ze svého života. Ne proto, že by tak nežili, ale proto, že to není tak chutná emocionální strava, jako když se do něčeho skutečně láskyplně zahledíte.

Lidé však s vámi zde budou rádi sdílet i své nezdary. Je to taková obrácená motivace s cílem vás proškolit a uchránit před stejnou chybou.

Dvě strany mince

Na sociálních sítích na nás vykukuje, jak ta pozitivní zábavná stránka (pro kterou tam ostatně trávíme svůj čas), tak také ta negativní, před kterou se musíme mít neustále na pozoru. Většinou si ji totiž uvědomíme, až když v nás vyvolá ten známý pocit méněcennosti, když nemáme to, co náš „inspirátor“ a neschopnosti, když nejsme tak výkonní, krásní, skvělí rodiče, kreativní kuchařky, aktivní sportovci, odvážní cestovatelé. Často v nás vzniká pocit, že se musíme někomu neustále vyrovnávat.

Úskalí je ale hlavně v tom, že nikdo z lidí, které obdivujeme, nedokáže vše najednou. Nikdo není brilantní ve všem, nikdo není dokonalý.

Sociální sítě na nás chrlí neustále hromady různorodého obsahu. Na nás ale zbývá ten nejdůležitější úkol ze všech – vybrat si z nich, to nejlepší pro svůj život.  S nikým se nesrovnávat, ne vše totiž ve skutečnosti je takové, jak se na první pohled tváří. Za vší tou krásnou stojí hromada úsilí, zkušeností a věcí za oponou, které zůstávají naším očím skryty.

Díváme se jen na ten dokonalý výsledek a zatlačujeme slzičku s povzdechem a dalšími negativními pocity.

Řešení ale může být mnohem jednodušší.

Najděte si ve všem vlastní cestu, vlastní spokojenost a berte si ze všeho jen to aplikovatelné pro vás. Nikdo od nás přeci nečeká, že budeme dělat vše, že?

Zbořte sami v sobě mýty…

Dokonalá těla, dokonalá pleť, vyladěná domácnost, perfektní vztah, rozkošné děti, na stole úchvatný pokrm a na rtech neustále široký úsměv.

Nic není tak dokonalé, jak se na první pohled zdá. Nebo jsem snad sama, kdo má doma občas bordel, děti by nejraději zaškrtil, s manželem je na kordy, na pleti se mu udělá kráter, na těle nějaký ten špek a o vzteklé náladě raději nemluvit. Pravdou je, že nic DOKONALÉHO prostě neexistuje, ale tato nedokonalost není tak fotogenická jako všechno to úchvatné. Proto je dobré na to myslet pokaždé, když zatlačujete slzičku nad něčím perfektním životem.

Je velmi důležité pracovat na vlastním sebevědomí a brát si ze všeho (nejen ze sociálních sítí) vždy jen to, co vás může někam posunout. Nespouštět z mysli fakt, že svět sociálních sítí je pouze malým střípkem reálného života. Do fotoalba si dáte také jen ty nejkrásnější fotografie, na kterých vám to sluší. Protože každý se rád dívá a vzpomíná hlavně na to hezké.

Vzpomeňte si na to, až se budete příště zase cítit mizerně ze svého „obyčejného“ života.

Jak na to v reálu?

Prozradím vám, jak to dělám já, abych měla skutečně viditelné výsledky.

Najdu si vždy 3 oblasti, ve kterých se chci nechat aktivně inspirovat, pěstovat je a uvádět vše ihned do praxe. Potom vyberu další 3, které sleduji jen tak rekreačně pro zábavu.

Tím to hasne. Vše ostatní nechám jen volně proudit kolem sebe. Sem tam si dovolím výjimečně nahlédnout, ale víc nic.

To samé bych doporučila i vám.

Své volby můžete kdykoliv změnit, vždy ale zachovejte jejich počet, už jen pro zachování vaší vlastní mentální vyrovnanosti.

Pokud chcete jít v něčem skutečně do hloubky, pěstujte v sobě vždy pouze 3 hlavní oblasti zájmů, kterým budete věnovat maximum své energie. Na více nenajdete dostatek času ani prostor pro praktické využití. Bude to zbytečně odvádět vaši pozornost od toho, na čem vám skutečně nejvíce záleží.

Vše je o prioritách a důležitých volbách, nedělejte všechno a zároveň nic. Koncentrujte svou pozornost na jedno místo – tam to strmě poroste.

Svět sociálních sítí je překrásný, skoro až dokonalý obrázek toho nejlepšího, co lze v životě najít. Jen je důležité mít neustále na paměti, že je to jen „obrázek v časopise“, ne každodenní běžná rutina. 🙂

A NA ZÁVĚR MALÉ POSELSTVÍ…

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>