Strach versus zdravý rozum… aneb Koronavirus zamíchal kartami

Strach dělá s lidmi divy. I racionálního člověka, který se zajímá o reálná fakta a přesná čísla občas přemůže a svou silou ho doslova na čas ochromí. Kde je ale hranice mezi zdravými obavami a nepodloženou panikou? Nakolik se necháváme svazovat společenským tlakem a jednáme navzdory svému vlastnímu zdravému rozumu?

CO JE TO VLASTNĚ STRACH?

Strach je ta nejzákladnější lidská obranná vlastnost. Funguje naprosto přirozeně a jeho cílem je jediné – vyvolat v nás obavu o holý život.

Strach velí: „Jestli mě neposlechneš, je po tobě! Hrozí ti smrt! Na slovo mě poslechni, protože já tě nikdy nepřestanu přesvědčovat a hodlám stále zesilovat!“

Kdo by pak nezačal být nervózní, že?

JAK STRACH FUNGUJE?

Strach podmiňují zažité zvyklosti a je živen mnohdy hromadou podnětů zvenčí a davovým míněním. Podvědomě nikdo nechce být příliš odlišný. Smečka přeci znamená ochranu a kolektivní mínění ostatně musí být to nejsprávnější, nebo ne?

VLÁDCI STRACHU…

Je zapotřebí si uvědomit, že kdo strach ovládá, je jednoznačným vládcem světa. Strach světem zkrátka hýbe a kdo ho umí v lidech vyvolat, přesvědčí lidi naprosto k čemukoliv.

Ti, co vydávají podněty ke strachu, jsou jednoznačnými manipulátory a dokáží velmi zručně tahat nitkami.

Tuto skutečnost je zapotřebí si uvědomit, než člověk začne pátrat sám v sobě a reálných informacích, aby ho to stále nelákalo zpět do víru beznaděje, k loutkovodičům.

Vždy je potřeba hledat relevantní nezávislé informace z nestranných zdrojů, a teprve z nich dělat vlastní závěry.

PROBLÉM TU NEPOCHYBNĚ JE, ALE JAK HO BUDEME ŘEŠIT?

Že se ve světě, a bohužel už i v naší zemičce, něco děje, je bezpochyby. Že na tuto situaci reagují už i nejvyšší orgány, je také nepopiratelné, ale jak se k této situaci postavit, aniž by člověk ztratil víru v přežití?

Naprosto jednoduše… Víme zcela jasně, jak koronavirus útočí, víme tedy zcela přesně, jak se mu bránit. Víme také, že i nakažení mají mnohdy velmi slabý průběh onemocnění, víme také, že se z něj lze zcela zotavit a víme také, koho nejčastěji postihuje.

Takže, co si z toho vezmeme?

Budeme se bát vystrčit nos z domu, nebo se místo pobytu v kavárně či restauraci projdeme na čerstvém vzduchu v přírodě?

Budeme se bát dojít na nákup nebo nahlédneme do obchodu, a pokud v něm není narváno lidmi, zkrátka si bez obav nakoupíme.

Budeme se bát na cokoliv sáhnout, nebo si raději budeme neustále čistit a omývat ruce a omezíme osahávání obličeje?

Nakolik se necháme ovládat davem, a kolik z toho jsou naše reálné podložené vlastní obavy?

Nakolik budeme sledovat vlastnoručně vyhledaná čísla a zdroje, a kdy raději uvěříme veřejně dostupným zdrojům, které usilují především o to nás zaujmout a ne nám podat zaručeně pravdivé informace, prosté všech emocí?

Vždy máme možnost volby!

Problém tu je, není první ani poslední, ale je jen na nás, jestli se jím necháme zlomit nebo se na něj naučíme správně reagovat.

STRACH V ŽIVOTĚ ČLOVĚKA

Strach je velmi mocný, a právě v krizových situacích přesně vidíme, jak jsme zvyklí pod jeho nadvládou reagovat. Co jsou naše první myšlenky? Jak rychle jednáme? K čemu se uchylujeme?

Zamyslete se hlavně nad otázkou, kolikrát Vám Váš strach zabránil žít svůj život, jít a plnit si svá přání a sny. Veškerou veřejnou paniku (ať už oprávněnou či neoprávněnou) stranou…

Jak často se necháte převálcovat tím svíravým pocitem a sami sobě zabráníte v zábavě?

Pečlivě zvažte, zda jsou Vaše argumenty dostatečně silné. Jednou by se mohlo stát, že zpětně zjistíte, o kolik jste se v životě ochudili jen proto, že jste se báli postavit strachu a brát ho pouze jako přirozenou součást života, ke které je sice fajn přihlédnout, ale nesmí být nikdy jedinou náplní života.

Berte současnou situaci jako barometr toho, jak jste zvyklí pravidelně reagovat!

Kolikrát jste si řekli, že nejste dost dobří?

Kolikrát jste si řekli, že by to bylo moc práce?

Kolikrát jste si řekli, že raději nevyzkoušíte nic nového?

Kolikrát jste si řekli, co by si o mě druzí pomysleli, kdyby….

Vždy je velmi důležité hlavně uvědomění, že vás strach ovládá. To je první krok k tomu začít oddělovat strach a zdravý rozum. Poté podat svému strachu ruku, poděkovat mu, že mi tak dobře slouží a společně se vydat za lepšími zítřky.

Potřebujete poznat vaše vnitřní nastavení a na něm poté začít stavět.

Víte, on strach není vždy až tak naléhavý, jak se zdá, ale někdy je to zkrátka ta nejjednodušší cesta, která se nám nabízí. Není tak vždy jednoduché, před ní zabouchnou dveře a zkrátka si prošlapat nějakou vlastní.

Proto nikdy neztrácejte sami sebe ani vlastní názor. Jsme přece svobodní a nenecháme se zlomit nepřízní osudu. Překonáme těžké období a na konci zase vysvitne sluníčko v plné síle.

Nechte ostatní, ať se vypořádají se strachem po svém, Vy ale vždy jednejte jen ve jménu vlastního svědomí a nejlepšího pocitu. Nenechte se ovlivňovat!

Jestli máte chuť jít a skrývat se, jdete do toho a udělejte to!

Jestli máte chuť užívat si svého života, kdyby to mělo být naposledy, jděte a naplno si užívejte!

Jestli se rozhodnete jít cestou ignorace, směle do toho!

NIC Z TOHO NENÍ ŠPATNĚ! Jen jdete vlastní cestou a nehleďte na svůj život očima druhých. Váš život je jen váš a nikdo nemá právo vám do něj bez pozvání vstupovat.

Jen vy rozhodnete o tom, jak bude vypadat!

JEN K SOBĚ, PROSÍM, BUĎME LASKAVÍ A OHLEDUPLNÍ, USMÍVEJME SE NA SVĚT A VĚŘME, ŽE BUDE BRZY LÉPE!

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>