Už jen pár kroků ke štěstí…

Co je vlastně štěstí? Muška jenom zlatá… Pro každého představuje něco naprosto odlišného, ale také těžko polapitelného. Přesto se v mnoha bodech u každého z nás potkává, a sice v tom, jak se k němu propracovat.

Štěstí není naprosto samozřejmou součástí života a je pár věcí, které šťastní lidé dělají a vy možná ne. Pojďme se na některé z nich dnes podívat a ověřit si, zda děláme i my všichni pro své budoucí štěstí vše, co můžeme.

Dokonalé sebepoznání

Jedno je naprosto jasné, ať už usilujete o cokoliv, potřebujete svůj cíl nejprve perfektně poznat a pojmenovat. Když jdete do lesa na houby, také neseberete každou, kterou najdete. Víte přesně, pro jaké jste přišli, a jaké jídlo z nich chcete uvařit. Nestačí vám spokojit se s muchomůrkou, nebo ano?

Osobní rituály

Právě ty pomáhají upevňovat vztah se sebou samým, protože při nich stavíte sebe do popředí svého zájmu, a tím prohlubujete své sebevědomí a radost ze života. Dělají váš den krásným, jsou něčím, na co se vždy těšíte a naplňují vaší sklenici se štěstím až po okraj, takže jste doslova nuceni se o ni podělit. Čerpáte z ní jak vy, tak celé vaše okolí – oboustranná výhra. 🙂

Vývoj, sebezdokonalování, vzdělávání

Vše, co vás pomáhá utvářet a otesávat vaše myšlení k lepšímu, vás bude zkrátka bavit a podpoří tak další kapičkou váš celkový pocit štěstí a sebenaplnění. Proto je potřeba ve svém úsilí nikdy nepolevit a neustále hledat nové podněty k dalšímu posunu.

Každodenní plnění malých přání

Neustálé odkládání věcí na „NĚKDY“ vás vede k vnitřnímu přesvědčení, že na vašich radostech a potřebách nezáleží, nejsou důležité a raději budete dělat něco „pořádného“.

Co se ale stane, když tyto myšlenky zarazíte a dovolíte si říci každé malinké výzvě a přání ANO? Tušíte správně. Velké věci!

Jakmile přestanete ten slabý hlásek v sobě neustále umlčovat a naopak mu dáte prostor, aby se ozval naplno, doslova vykvete. Bude čím dál více slyšet, a teprve potom dokážete skutečně uvěřit tomu, že pro vás žádné limity neexistují, že dokážete cokoliv, pro co se rozhodnete a zvládnete si vyplnit i ty obrovské cíle, o kterých jste se ještě nedávno neodvážili ani snít.

Precizní plánování

Opět si neodpustím tradičně omílané plánování, neboť to, že víte, co chcete, a co vám to do života přinese, ještě neznamená, že to dostanete. Hlavní věc, kterou musíte udělat je, uvést vše do praxe a bez poctivého plánování budete vždy jen ta včelka, která létá nad loukou plnou kytek, říká si, jaké by asi bylo se ze všech napít, ale nikdy na žádnou nesedne, protože to vypadá jako příliš náročný až nesplnitelný úkol.

Kdyby si ale vše rozplánovala a spočítala, kolik kytiček denně vypije, jaké jí stojí v cestě překážky, jak dlouho potřebuje odpočívat, a za jak dlouho kytičky odkvetou, její plán by se už tak složitý nezdál.

Jakmile totiž vidíte svůj plán černý na bílém, naučíte se pracovat se svým časem a především o něm strategicky přemýšlet, vše je najednou zvládnutelné.

Tak kterou včelkou chcete být vy?

Vedení deníků

Může se to zdát jen jako takové hobby a zbytečné plýtvání časem, ale právě zdokumentování vašich pocitů, dobrých myšlenek a zvládnutých překážek nám pomáhá cítit se každým dnem šťastnějším a šťastnějším.

Péče o svůj vzhled

Zdravé sebevědomí, zdravé tělo, pocit, že jste ve formě a sklízíte jednu lichotku za druhou, to vše vás zase o kousek přiblíží k pocitu dokonalého štěstí.

Časté objímání a líbání

Samozřejmě myšleno s těmi, kteří jsou vám nejbližší :). Partner, děti, rodina, přátelé… Úzký kontakt s milovanou osobou je totiž silným emočním spouštěčem štěstí, důvěry, blízkosti, klidu, opory.

Přiznejte se, jak často dostanete za den polibek či obětí?

A jak se přitom cítíte?

Škrtání všeho, co už mi neslouží

Uklidit doma, uklidit ve své mysli, přehodnotit své vztahy s okolím, vytrhat plevel na zahrádce… Aby vše mohlo být silné a dále vzkvétat, musí se to pravidelně zbavovat všeho, co brání v růstu, stíní a krade živiny. Ve volném prostoru krásně cirkuluje energie a je více místa pro to, co skutečně chcete nechat zářit.

Odpusťte všem, kteří vám ublížili

Neživte v sobě zášť a nenávist, minulost tím už nezměníte, ale budoucnost tím můžete brzdit. Vymeťte staré kostlivce, poděkujte za zkušenost a začněte zase volně dýchat. Dál už jen vykročte silnější a moudřejší, vstříc lepším zítřkům.

Vědomé vedení mysli

Během dne vám hlavou proběhne nespočet myšlenek. Některé z nich jsou negativní a některé velmi pozitivní. Vaším úkolem nyní je vysledovat, které převládají a vědomě přemýšlet nad tím, proč to tak je. Negativní myšlenky nemůžete ze svého života škrtnout, mají v něm totiž své místo a jsou běžnou součástí každého smrtelníka. Důležitá je ale vždy vaše reakce na ně. Smutek ani zlost nepřestanete cítit nikdy, hlavní ale je, se v těchto pocitech neutápět a vědět, proč k vám právě v tuto chvíli přišly.

Práce s myšlenkami je výzva na celý život. Nikdy nebude zcela hotová, proto mějte vždy na paměti, kam vás právě vaše současné myšlení nyní vede, a co vám to do života přináší. Pakliže usilujete o VĚDOMÝ pocit štěstí, potřebujete se naučit se svými myšlenkami obratně pracovat a upínat pozornost především k těm kladným.

A jak na to?

Obklopujte se, co možná nejčastěji, všemi položkami z tohoto článku a věnujte se všemu, co ve vás kladné myšlenky vyvolává. Oblíbené činnosti, oblíbená místa, oblíbení lidé, oblíbená jídla… Obklopte se láskou, přátelstvím, vděčností, radostí, hlasitým smíchem, slzami štěstí, častými objetími, malinkými splněnými přáníčky, zábavou… Doplňte seznam dle potřeby. 🙂

Jakmile v sobě totiž pocit štěstí začnete skutečně vědomě pěstovat, navždy se u vás zabydlí a už nikdy nezmizí.

Autorka projektu seberozvojového psaní TO SI PIŠ, která vám poradí, jak si můžete pomocí pera vnést do života více radosti, inspirace a splněných snů. Pomáhá s realizací vysněných cílů, strategickým plánováním, prouděním fantazie, rozšířením slovní zásoby a hlubokým odhalováním duše. Díky těmto technikám tak můžete i vy vdechnout svým snům reálné obrysy. Celý příběh si přečtěte zde >>